Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows two blocks connected by a string of negligible mass passi

ID: 2175371 • Letter: T

Question

The figure below shows two blocks connected by a string of negligible mass passing over a frictionless pulley. m1 = 9.4 kg and ? = 12.0. Assume that the incline is smooth.


(a) For what value of m2 the will the system be in equilibrium? m2 = kg (b) If the block has to slide down the incline with an acceleration of 0.4 m/s2, what should be the value of m2? m2 = kg

The figure below shows two blocks connected by a string of negligible mass passing over a frictionless pulley. m1 = 9.4 kg and ? = 12.0½. Assume that the incline is smooth. (a) For what value of m2 the will the system be in equilibrium? m2 = kg (b) If the block has to slide down the incline with an acceleration of 0.4 m/s2, what should be the value of m2? m2 = kg

Explanation / Answer

let the tension be T. for equilibrium, for m1, T=m1*g=92.12 N for m2, T=m2*g*sin(theta) so m2=45.211 kg b. if the block to slide down the incline with an acceleration of a=0.4 then for m1, T-m1*g=m1*a...(1) for m2, m2*g*sin(12)-T=m2*a..(2) adding both the equations, we get m2=58.55 kg