5. Louie Lemon rides on a Ferris wheel that takes 8.0 s to go once around; the r
ID: 2176531 • Letter: 5
Question
5. Louie Lemon rides on a Ferris wheel that takes 8.0 s to go once around; the radius ofthe wheel is 10.0 m. (a) What is Louie's acceleration (magnitude and direction) when he
reaches the lowest point of the ride? (b) What is Louie's acceleration (magnitude and
direction) when he reaches the highest point of the ride? (c) When the conductor applies
the brake, Louie's speed decreases at a constant rate of 2.0 m/s2; what is the magnitude of
Louie's acceleration after the brake has been acting for 2.0 seconds?
Explanation / Answer
v= 2*3.14 * 10/8 =7.85 acceleration =7.85^2/10 =6.16 m/s^2 lowest point a=v^2/r+g =6.16+9.8 =15.96