Assume the three blocks (m1 = 1.0 kg, m2 = 2.0 kg, and m3 = 4.0 kg) portrayed in
ID: 2176538 • Letter: A
Question
Assume the three blocks (m1 = 1.0 kg, m2 = 2.0 kg, and m3 = 4.0 kg) portrayed in the figure below move on a frictionless surface and a force F = 40 N acts as shown on the 4.0-kg block.(a) Determine the acceleration given this system.
m/s2 (to the right)
(b) Determine the tension in the cord connecting the 4.0-kg and the 1.0-kg blocks.
Keep in mind that the blocks all move together. Use what you know at this point about the mass and acceleration of each block to find what net force acts on the two leftmost blocks in the diagram. What part of the system exerts this force? N
(c) Determine the force exerted by the 1.0-kg block on the 2.0-kg block.
Use the values you have at this point for the mass and acceleration of each block to find what net force is being exerted on the 2.0-kg block. What part of the system exerts this force? N
Explanation / Answer
Hi..there. Always upload the figure so tht we can help u better. Thanks :)