Question
See attached. Please show detail to arrive at the solution 8.10 m/s
The two small 0.2-kg sliders are connected by a light rigid bar and are constrained to move without friction in the circular slot. The force P = 12 N is constant in magnitude and direction and is applied to the moving slider A. The system starts from rest in the position shown. Determine the speed of slider A as it passes the initial position of slider B if (a) the circular track lies in a horizontal plane and if (b) the circular track lies in a vertical plane. The value of R is 0.8 m.
Explanation / Answer
a)mv^2/2 = P *.8*(sin 30 + cos 30) so v=11.45 b)mv^2/2= P *.8*(sin 30 + cos 30)+ mg*.8 so v=12.12