Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two average forces. A steady stream of 0.190 kg snowballs is shot perpendicularl

ID: 2177649 • Letter: T

Question

Two average forces. A steady stream of 0.190 kg snowballs is shot perpendicularly into a wall at a speed of 3.40 m/s. Each ball sticks to the wall. The figure gives the magnitude F of the force on the wall as a function of time t for two of the snowball impacts. Impacts occur with a repetition time interval ?tr = 49.0 ms, last a duration time interval ?td = 12.0 ms, and produce isosceles triangles on the graph, with each impact reaching a force maximum Fmax = 280 N. During each impact, what are the magnitudes of (a) the impulse and (b) the average force on the wall? (c) During a time interval of many impacts, what is the magnitude of the average force on the wall?



I only need part (c)

(a) Number 1.68 Units kg?m/s or N?s

Explanation / Answer

(a) Since the graph is a triangle, the impulse = average force * time 125 * 12 ms = 1.500N s= 1.500 kg m/s BUT the impulse = change in momentum = 0.190 kg *4.90 m/s =0.931 kg m/s (c) During a time interval of many impacts, what is the magnitude of the average force on the wall? average force over 49 ms = impulse / 49 ms = 0.931 kg m/s/49 ms =?