A skateboarder with his board can be modeled as a particle of mass 79.0 kg, loca
ID: 2177885 • Letter: A
Question
A skateboarder with his board can be modeled as a particle of mass 79.0 kg, located at his center of mass (which we will study in a later chapter). As shown in the figure below, the skateboarder starts from rest in a crouching position at one lip of a half-pipe (point circle a). The half-pipe is one half of a cylinder of radius 6.00 m with its axis horizontal. On his descent, the skateboarder moves without friction so that his center of mass moves through one quarter of a circle of radius 5.50 m.
Explanation / Answer
a) 5.13* 9.8 = 0.5 * V^2 V = 10.027 m/s b) 0.5*79*4.66*4.66= 857.766 J c) 4.66*4.66/(2*9.8 ) = 1.1079 m