A moving 2.50 kg block collides with a horizontal spring whose spring constant i
ID: 2178408 • Letter: A
Question
A moving 2.50 kg block collides with a horizontal spring whose spring constant is 480 N/m.
B)How much mechanical energy is being dissipated by the force of friction while the block is being brought to rest by the spring?
C)What is the speed of the block when it hits the spring?
Explanation / Answer
a)W=.5*k*x^2=5.4 b)Fx=u*mg*x=1.84 c).5*m*v^2=W+fx=7.24 so v=2.41