Question
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo. New York: there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0 400kg that is traveling horizontally at 11. 2m/s. Olaf's mass is 71. 4kg. If Olaf catches the ball, with what speed upsilon f do Olaf and the ball move afterward? Express your answer numerically in meters per second. If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 8. 40 m/s in the opposite direction, what is his speed upsilon f after the collision? Express your answer numerically in meters per second.
Explanation / Answer
0.4*11.2=71.8*v v=0.062m/s 0.4*11.2=-8.4*0.4+71.4*v v=0.109m/s