Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the figure below, the coefficient of kinetic friction between m1 = 4.2 kg and

ID: 2179613 • Letter: I

Question

In the figure below, the coefficient of kinetic friction between m1 = 4.2 kg and the shelf is 0.35.
In the figure below, the coefficient of kinetic friction between m1 = 4.2 kg and the shelf is 0.35.

1) (a) Find the energy dissipated by friction when the block of mass m2 = 2.1 kg falls a distance y.
2) (b) Find the change in the mechanical energy Emech of the two-block-Earth system during the time it takes the block of mass m2 falls a distance y.

3) (c) Use your result for Part (b) to find the speed of either block after the block of mass m2 falls a distance y = 2.1 m.
Physics

and this is the figure

http://imageshack.us/a/img547/529/screenshot20121009at228.png

Explanation / Answer

1) accelration = a a*(4.2+2.1 ) = 2.1*9.8 - 0.35*4.2*9.8 a = 0.98 a) energy disipated by friction = 4.2*9.8*.35*y = 14.4 *y J 2) b) answer = 14.4*y J 3) c) both have same speed = 2.028 m/s