A 3.00 kg block starts from rest at the top of a 30.0 degree incline and acceler
ID: 2180538 • Letter: A
Question
A 3.00 kg block starts from rest at the top of a 30.0 degree incline and accelerates uniformly down the incline, moving 2.00 m in 1.50 s.a) Find the magnitude of the acceleration of the block.
b) Find the coefficient of kinetic friction.
c) Find the magnitude of the frictional force.
d) Find the speed of the block after it has slid for 2.00m.
Explanation / Answer
(a)S = 1/2 a t^2 ===> a = 2s/t^2 = 1.78 m/sec (b)mgcos? - ?mgsin? = ma ===> ? = (gcos? -a)/gsin? = 1.37 (c)magnitude of the frictional force f = ?mgsin? = 20.12 N (d) V^2 = 2as ===> v = 2.67 m/sec