Consider the system shown in the figure. The rope and pulley have negligible mas
ID: 2180541 • Letter: C
Question
Consider the system shown in the figure. The rope and pulley have negligible mass, and the pulley is frictionless. The coefficient of kinetic friction between the 8.00-kg block and the tabletop is mu_k=0.250. The blocks are released from rest.
Use energy methods to calculate the speed of the 6.00-kg block after it has descended 1.50 m.
Explanation / Answer
T = ?m2g Change in potential energy = change in kinetic energy + work done by Tension ===> m1gh = 1/2m1(V^2-u^2) - ?m2gh ===> V^2 = 2gh + 2?m2gh/m1 ===> V = 6.26 m/s