Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three forces of magnitudes , , and are applied to a block of mass , initially at

ID: 2180772 • Letter: T

Question

Three forces of magnitudes , , and are applied to a block of mass , initially at rest, at angles of F1= 4.0N angle is 25drg, F2 = 6.0N angle of 325drg , F3 = 8N angle of 180drg A) Calculate the magnitude of the resultant force Fr = F1 + F2 + F3 acting on the block. D) What is the direction (a) of ? In other words, what angle does this vector make with respect to the positive x axis? E) How far (in meters) will the block move in 5.0s ? Recall that it starts from rest. B) What angle does Fr make with the positive x axis? C) What is the magnitude of the block's acceleration vector, a ? D)

Explanation / Answer

a. F1=4 angle 25=3.625 i+1.69 j F2=6 angle 325=4.915 i-3.44 j F3=8 angle 180=-8 i so resultant force=F=F1+F2+F3=0.54 i-1.75 j resultant force=1.83 N angle -72.85 degrees b. angle is -72.85 degrees c. magnitude of acceleration=magnitude of force/mass=1.83/m as mass is not given,lets assume it to be m kg. then distance travelled in 5sec=0*5+0.5*acceleration*time^2=22.875/m c. magnitude of blocks acceleration vector=1.83/m where m=mass of the block