Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

See Conceptual Example 6 to review the concepts involved in this problem. A 13.5

ID: 2184205 • Letter: S

Question

See Conceptual Example 6 to review the concepts involved in this problem. A 13.5-kg monkey is hanging by one arm from a branch and swinging on a vertical circle. As an approximation, assume a radial distance of 67.2 cm is between the branch and the point where the monkey's mass is located. As the monkey swings through the lowest point on the circle, it has a speed of 1.66 m/s. Find (a) the magnitude of the centripetal force acting on the monkey and (b) the magnitude of the tension in the monkey's arm.

Explanation / Answer

the tension in the arm is found from T = m(g + a); where m = 13.5 kg, g ~ 9.8 m/s^2, and a = v^2/R = 1.66^2/.672 = 4.1 m/s^2 radial acceleration. v = 1.66 m/s. Centripetal force= ma = 13.5*4.1 = 55.35N So T = 13.5*(9.8 + 4.1) = 187.65 N ANS.( At the top of the arc, T = m(g - a).)