Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object with a mass of m = 4.8 kg is attached to the free end of a light strin

ID: 2185864 • Letter: A

Question

An object with a mass of m = 4.8 kg is attached to the free end of a light string wrapped around a reel of radius R = 0.270 m and mass of M = 3.00 kg. The reel is a solid disk, free to rotate in a vertical plane about the horizontal axis passing through its center as shown in the figure below. The suspended object is released from rest 5.80 m above the floor. Determine the tension in the string. Your response differs from the correct answer by more than 100%. N Determine the magnitude of the acceleration of the object. m/s2 Determine the speed with which the object hits the floor. m/s

Explanation / Answer

T = mg T = 4.8*9.8 = 47.04N