A small block of mass m = 180 g is released from rest at point along the horizon
ID: 2186440 • Letter: A
Question
A small block of mass m = 180 g is released from rest at point along the horizontal diameter on the inside of a frictionless, hemispherical bowl of radius R = 32.0 cm as shown in the figure below. (a) Calculate the gravitational potential energy of the block-Earth system when the block is at point relative to point . J (b) Calculate the kinetic energy of the block at point . J (c) Calculate its speed at point . Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s (d) Calculate its kinetic energy when the block is at point . J (e) Calculate the potential energy when the block is at point . JExplanation / Answer
Please give the figure and I shall answer it.