Please do not copy other answers. If they were right I would have used them :) T
ID: 2186913 • Letter: P
Question
Please do not copy other answers. If they were right I would have used them :) The answers are listed. I need to know how to get them. A light spring of force constant 3.70 N/m is compressed by 8.00 cm and held between a 0.250 kg block on the left and a 0.480 kg block on the right. Both blocks are at rest on a horizontal surface. The blocks are released simultaneously so that the spring tends to push them apart. Find the maximum velocity each block attains if the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is the following. In each case, assume that the coefficient of static friction is greater than the coefficient of kinetic friction. Let the positive direction point to the right.Explanation / Answer
I solved (a) & (b), but didn't understand the (c) part. Post the last 2 sentences of the question clearly and I can answer that too. Thank you Let 0.25kg block = block1 0.48 kg block = block2 In the absence of friction, total momentum remains same. So, m1v1 + m2v2 = 0 v1/v2 = -m2/m1 = -1.92 Spring potential energy converts to KE 1/2 kx^2 = 1/2 m1v1^2 + 1/2 m2v2^2 3.7*0.08^2 = 0.25*v1^2 + 0.48*(v1/1.92)^2 v1 = 0.25 m/s Since block 1 moves to left, magnitude of v1 should be negative. So, v1 = -0.25 m/s v2 = 0.13 m/s