show work What is the tangential acceleration of a bug on the rim of a 8.0 in. d
ID: 2191606 • Letter: S
Question
show work
What is the tangential acceleration of a bug on the rim of a 8.0 in. diameter disk if the disk moves from rest to an angular speed of 77 rev/min in 4.0 s? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, m/s2 When the disk is at its final speed, what is the tangential velocity of the bug? Your response differs from the correct answer by more than 100%. m/s One second after the bug starts from rest, what is its tangential acceleration? What is its centripetal acceleration? What is its total acceleration? (relative to the tangential acceleration)Explanation / Answer
Angular Acceleration = (77*(2/60))/4
= 2.0158 rad/sec^2
w = w0 + t
= 0 + 2.0158*4
= 8.0632 rad/sec
As we know
v = wr
8 inch = 0.2032 m
v = 8.0632*0.2032*0.5
= 0.8192 m/sec
Tangential Acceleration = v^2/r
= (0.8192)^2/(0.5*0.2032)
= 6.605 m/sec^2
============================================
Tangential Acceleration = 0.8192 m/sec