A 6.0kg mass is released from rest at point A of a circular frictionless track o
ID: 2192050 • Letter: A
Question
A 6.0kg mass is released from rest at point A of a circular frictionless track of radius R = 0.45m as shown in figure. The mass slides down the track and collides with a 2.3kg mass that is initially at rest on a horizontal frictionless surface. If the masses stick together, what is their speed after the collision?
A 6.0kg mass is released from rest at point A of a circular frictionless track of radius R = 0.45m as shown in figure. The mass slides down the track and collides with a 2.3kg mass that is initially at rest on a horizontal frictionless surface. If the masses stick together, what is their speed after the collision?Explanation / Answer
initial energy of 6 kg mass
= 6gh
final k.e of combined block = 1/2*(6+3)*v^2
6gr = 1/2*9*v^2
v = 2.425 m/s