Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a stainless steel annular disk with an outer radius68mm and inner radiu

ID: 2192918 • Letter: C

Question

Consider a stainless steel annular disk with an outer radius68mm and inner radius7.4mm. The mass of the disk is1349grams.

(b) The stainless steel annular disk is allowed to rotate on a frictionless table with the rotation axis at its center. The disk has a small cylinder rigidly mounted at the top concentrically. The cylinder's radius is12.5mm, and the mass of the cylinder is negligible. A string is wrapped around the cylinder, and a hanging mass of19.3g is tied at the other end of the string. When the mass falls under gravity, it causes the stainless steel annular disk to rotate. Ignoring the string's mass, and assuming that the string's motion is frictionless, what is the angular acceleration of the stainless steel annular disk?
rad/s2

(c) What is the angular speed of the stainless steel annular disk4.4seconds after the hanging mass is released from rest?
rad/s

(d) At what speed is the hanging mass falling at this time?
m/s

(e) What is the kinetic energy of the falling mass at this time?
J

(f) What is the rotational kinetic energy of the stainless steel annular disk at this time?
J

(g) How much distance has the hanging mass been falling by this time?
m

Explanation / Answer

msg*r = I

19.3*10-3 *9.8*12.5*10-3 = 1/2 1.349*(682-7.42)*10-6*

=0.767 rad/s2

c)=/t

=63.55/4.4 =0.1743rad/s

d) v= r= 68-7.4 * 0.1743=10.560m/s

e)K.E= 1/2mv2

f)R.E= 1/2 I 2

g)mgh=1/2 mv2

h is the distance fallen

cheers :)