Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On a sunny day, you and your physics-major friend, Sally Geek, go to an ice crea

ID: 2193345 • Letter: O

Question

On a sunny day, you and your physics-major friend, Sally Geek, go to an ice cream
shop. The cone you are given is lled with melted ice cream of density 1.2g/cm^3
The diameter of the cone is 6 cm at the wide end and is 10 cm deep. Sally knows
that you took physics 132 at Calpoly Pomona. She wants you to find the pressure
at the bottom of the cone. Suddenly she makes a small hole of diameter 1 mm at
the bottom of the cone. The ice cream starts to leak. She says find the amount of
time it takes the ice cream to run out.

Explanation / Answer

pressure at the bottom of cone =gh =1.2*9.8*0.1 =1.176 Pa

by bernauli's principal,

v=2gh

volume of cone =1/3)r^2*h=9.42 *10^(-5) m^3

area of hole =7.85*10^(-7) m^2

time require for iv=ce cream to run out complety =volume /(velocit*area) =(10 to 0)942/((2g(dh)) *7.85) =infinity

hence as h decreases velocity decreases to.. hence time require to run out completely is idealy infinite