Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The motion of an object is described by x(t) = 0.125 m SIN(pi(5)/5). Find the po

ID: 2195245 • Letter: T

Question

The motion of an object is described by x(t) = 0.125 m SIN(pi(5)/5). Find the position of the object at t = 2 seconds and the period of the motion. NOTE: There is a very similar problem on this website; the only difference is the distance in meters. When I did the SIN operation, as per the instructions in the question, the number was incorrect. No matter how many way I worked that operation, the number was wrong; therefore, the answer in the question is wrong. PLEASE carry out all work and make sure your numbers in every part of the operation are correct. Thank you.

Explanation / Answer

at t=2 s x=0.125*sin(3.14*2/5)=2.73*10^-3 period of motion=2*pi/(pi/5)=10s