A flat coil of wire is used with an LC-tuned circuit as a receiving antenna. The
ID: 2195378 • Letter: A
Question
A flat coil of wire is used with an LC-tuned circuit as a receiving antenna. The coil has a radius of 0.25 m and consists of 430 turns. The transmitted radio wave has a frequency of 1.1 MHz. The magnetic field of the wave is parallel to the normal to the coil and has a maximum value of 2.0 10-13 T. Using Faraday's law of electromagnetic induction and the fact that the magnetic field changes from zero to its maximum value in one-quarter of a wave period, find the magnitude of the average emf induced in the antenna during this timeExplanation / Answer
Period T = 1/f, dt = T/4 = 1/(4f) V = Nd(BA)/dt = NA(dB/dt) = 450*pi*0.25^2*2E-13*4*1.2E6 V EDIT: The answer is 8.4823E-5 V.