The newly discovered spherical planet has a radius of R = 4*10^7m and a variable density. Geological evidence indicates it is most dense at is center (core) and least dense at its surface. The functional relationship describing it's density has been determined as follows: (r)A-B sqrt(r) with A = 14000kg/m^3 and B=2kg/m^7/2 where 0<=r<=R Modeling the planet as a series of concentric spherical shells, determine the following physical quantities...with including the computational results. The surface gravity G(R)
Explanation / Answer
(r)A-B sqrt(r) with A = 14000kg/m^3 and B=2kg/m^7/2 where 0