Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Blocks A (mass 6.50kg ) and B (mass 14.50kg ) move on a frictionless, horizontal

ID: 2199486 • Letter: B

Question

Blocks A (mass 6.50kg ) and B (mass 14.50kg ) move on a frictionless, horizontal surface. Initially, block B is at rest and block A is moving toward it at 3.00 m/s . The blocks are equipped with ideal spring bumpers. The collision is head-on, so all motion before and after the collision is along a straight line. Let +x be the direction of the initial motion of A. 1) Find the velocity of A. 2) Find the velocity of B. 3) Find the velocity of each block after they have moved apart. (Find: velocity of A and velocity of B)

Explanation / Answer

1)Initially velocity of block A = 3 m/s = u1 2)Initially velocity of block B = 0 m/s = u2 3)Collision is elastic =>v2-v1 = u1-u2 = 3 =>v2 = v1+3 where v1,v2 are the velocities of A and B after collision. Momentum is conserved =>m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2 =>(6.5*3) = 6.5v1 + 14.5v1 + (14.5*3) =>v1 = -1.14 m/s.......velocity of A v2 = 1.86 m/s....velocity of B