Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In ideal flow, a liquid of density 805 kg/m3 moves from a horizontal tube of rad

ID: 2202659 • Letter: I

Question

In ideal flow, a liquid of density 805 kg/m3 moves from a horizontal tube of radius 1.80 cm into a second horizontal tube of radius 0.900 cm at the same elevation as the first tube. The pressure differs by ?P between the liquid in one tube and the liquid in the second tube. (a) Find the volume flow rate as a function of ?P. volume flow rate = ? ______________________________ m3/s (b) Evaluate the volume flow rate for ?P = 5.70 kPa. L/s?_______________________________ (c) Evaluate the volume flow rate for ?P = 11.4 kPa. L/s?_______________________________

Explanation / Answer

from bernaullis equation: P1/p + V1^2/2 = P2/p + V2^2/2,,,, also P2 - P1 = delta(p), (V2^2 - V1^2) = 2* delta(p) /p,,,,where p = 805,, also A1*V1 = A2*V2,,,V2/V1 = (1.8 /.9)^2,,,from here put the value of V2 in above,,, now Q = A1*V1 = pi * .018^2 *V1,,,,, put the value of V1 from bernaullis equation to get Q as function of delta(p), after you get this equation just put the values to get the solution of other parts