Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 6.7kg ceramic punch bowl (c=840 J/kg degrees C) contains 11.5 kg of lemonade,

ID: 2210657 • Letter: A

Question

A 6.7kg ceramic punch bowl (c=840 J/kg degrees C) contains 11.5 kg of lemonade, and both the lemonade and the ceramic bowl are at 25 degrees C. You add 1.25 kg of ice (c=2090 J/kg degrees C) to the lemonade. The ice has an initial temperature of -5 degrees C, having been kept in a very cold freezer. The lemonade can be treated as if it were water (c=4186 J/kg degrees C) and assume that no heat flows between the bowl and the environment. The latent heat of fusion for water is 3.35*10^5 J/kg. When thermal equilibrium is reached, all the ice has melted. Find the final temperature of the system.

Explanation / Answer

6.7*840*25+11.5*4186*25+1.25*2090*-5=6.7*840T+11.5*4186*T+1.25*2090*T+1.25*2.25*10^5 T=18.65