Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume that systolic blood pressure of a patient is 126 mm of Hg. To properly me

ID: 2212550 • Letter: A

Question

Assume that systolic blood pressure of a patient is 126 mm of Hg. To properly measure the pressure, a medical professional must make sure that the patient's arm is kept at the same level as his/her heart. Unfortunately this was not done for this particular measurement: during the measurement the arm was kept 15.0 cm lower than the level of the patient's heart. What was the result of this measurement for systolic pressure? The density of human blood is close to 1060 kg/m^3. The density of mercury is 13.6 x 10^3 kg/m.

Explanation / Answer

reading shown=126-(decrease in pressure level due to 15cm)=126-(1060*15/13600)=134.83 mmHg