The diagram in the figure (Figure 1) shows a cycle of a heat engine that uses 0.
ID: 2214832 • Letter: T
Question
The diagram in the figure (Figure 1) shows a cycle of a heat engine that uses 0.250 mole of an ideal gas having The curved part of the cycle is adiabatic.
B)How much heat enters this gas per cycle? I know this is 5470J
C)Where does the entering of heat happen? This is c -> a
D)How much heat leaves this gas in a cycle? (Joules)
E)Where does the leaving of heat of this gas occur? This is b -> c
F)How much work does this engine do in a cycle? (Joules)
G)What is the thermal efficiency of the engine? (%)
Explanation / Answer
D)c-b is the heat leaving process at constant pressure
it needs to be known if the gas considered is monoatomic/diatomic
for monoatomic gases Cp=2.5R,Cv=1.5R
for diatomic Cp=3.5R,Cv=2.5R
Q=n*Cp*T=0.250*(Tc-Tb)*Cp ; Tc=Pc*Vc/n*R ; Tb=Pb*Vb/n*R Tc<Tb==>heat release
F)Q=U+W
for a complete cycle U=0 initial and final states being the same
Q=W
Q=Qbc+Qca = W
G)thermal efficiency = W/Qca(input,absorbed)