In the PHENIX detector, the electric potential at the membrane is -60 kV and dro
ID: 2216050 • Letter: I
Question
In the PHENIX detector, the electric potential at the membrane is -60 kV and drops to 0 V the endcap. The distance between teh membrane and the endcap is 2 m. Which of the following is true for teh region between teh membrane and the endcap? a. the magnitude of the electric field is 30 kV/m and points towards the membrane. b. =========================== 30 kV/m ================== endcap. c. =========================== 14 kV/m ================== membrane. d. =========================== 14 kV/m ================== endcap.Explanation / Answer
Apply E = V/d
E = 60/2 = 30 kV
By definition, the electric field points toward the negative, so in this case, it will point toward the membrane, so...
Choice A - 30 kV pointing toward the membrane is the answer.