Hey folks, I can\'t reproduce the figure but I\'m hopeful you\'ll understand the
ID: 2216228 • Letter: H
Question
Hey folks, I can't reproduce the figure but I'm hopeful you'll understand the question, the inside is hollow. Suppose the conducting spherical shell in the figure below carries a charge of 2.60 nC and that a charge of ?1.20 nC is at the center of the sphere. If a = 1.80 m and b = 2.40 m, find the electric field at the following. (a) r = 1.50 m magnitude N/C direction (b) r = 2.20 m magnitude N/C direction (c) r = 2.50 m magnitude N/C direction (d) What is the charge distribution on the sphere? inner surface nC outer surface nCExplanation / Answer
applying guass law
at r=1.50m E*4r2= q/0
q---> charge enclosed within the closed surface
considering the sphere of radius r=1.50
we have E=(q/0)/4r2= 4.8N along radial direction
b) r=2.20 E=0 because there should be no electric field b/w the shells
by guass law qin = 0 therefore on the inner shell qa--> charge on inner shell
1.20nC+qa=0
qa=-1.20nC--> charge on inner shell
c) at r=2.50 we have q=( 1.20 + 2.60 )nC
E=(q/0)/4r2= 5.472N along radial direction
d) by spherical symmetry
ra=a=1.80
a= qa/ 4r2 =-0.294*10^(-9) C/m*m
as total charge on the spherical shell is 2.6
qb+qa =2.6 qb=2.6+1.2=3.8
b=3.8/(4b*b)= 0.0525 *10^(-9)c/m*m
this is best i can do without figure