Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two balls collide in a head on, completely elastic collision. Ball #1 is .50 kg

ID: 2217227 • Letter: T

Question

Two balls collide in a head on, completely elastic collision. Ball #1 is .50 kg and is traveling with a speed of 4.3m/s in the positive x direction. Ball #2 is .50 kg traveling with a speed of 1.8 m/s in the negative x-direction. What will the speed and direction of each ball be after the collision?

Explanation / Answer

We generally do not answer the questions of those who are having low rating. You are having a rating of "61%". Please rate all answers and improve your rating. Even if you find the answers are incorrect, first rate Lifesaver or helpful to the best answer and then rate other answers as not helpful. But do rate them for the good of both of us. Thanks!! Coming to the problem m1 = 0.5 kg u1 = 4.3 i m2 = 0.5 kg u2 = -1.8 m/s let speeds after collision are v1, v2 then v1-v2 = u2-u1 =>v2 = v1+u1-u2 = v1+6.1 momentum is conserved =>m1u1+m2u2 = m1v1+m2v2 =>2.5 = 0.5*(2v1+6.1) =>5 = 2v1+6.1 =>2v1 = -1.1 =>v1 = 0.55 m/s in the negative x-direction v2 = v1+6.1 = 5.55 m/s in the positive x-direction