When a 50-gram mass is attached to the right end of a certain spring, it oscilla
ID: 2217258 • Letter: W
Question
When a 50-gram mass is attached to the right end of a certain spring, it oscillates with an amplitude of 5cm and frequency of 4.0 Hz. The Spring has a natural length of 10cm and its left end is secured to a wall. A watch is started at t=0 at the instant the mass is at a point of maximum amplitude to the right of the equilibrium point. A) What force does the spring exert on the mass when the spring is 7cm long? B) What is maximum speed of the 50g mass? C)What is the total energy of the system? D)What is the speed of the mass when its 2cm from the equilibrium position?Explanation / Answer
given frequency = 4 then K = 31.58 a) 31.58 * 0.03 = 0.947 N b) maximum speed = V 0.5* 0.05*V^2 = 0.5 * 31.58 * 0.05*0.05 V = 1.256 m/s c) 0.5*0.05*v^2 + 0.5*31.58*0.02*0.02 = 0.5*31.58*0.05*0.05 v = 1.1516 m/s