In Fig. 10-32a, a 5.50 g bullet is fired horizontally at two blocks at rest on a
ID: 2217609 • Letter: I
Question
In Fig. 10-32a, a 5.50 g bullet is fired horizontally at two blocks at rest on a frictionless tabletop. The bullet passes through the first block, with mass 1.20 kg, and embeds itself in the second, with mass 1.80 kg. Speeds of 0.630 m/s and 1.40 m/s, respectively, are thereby given to the blocks (Fig. 10-32b). Neglect the mass removed from the first block by the bullet.
The speed of the bullet immediately after it emerges from the first block is 459.58 m/s.
(a) Find the bullet's original speed ____________m/s
Explanation / Answer
speed of bullet before hitting second block = 1.4*(0.0055+1.8) /(0.0055) = 459.58 m/s = speed of bullet after coming out from first block then original speed of bullet = { 0.0055*459.58 + 1.2*0.630 } / (0.0055) = 597.03 m/s