Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure provided is a right triangle with angles=30, 60, and 90 degrees. A bo

ID: 2218239 • Letter: T

Question

The figure provided is a right triangle with angles=30, 60, and 90 degrees. A box is sat at the top right side and is sliding to the left. h=5m and the mass of the box is 0.5kg. There are three questions: 1) If the surface of the incline is frictionless, how long will it take the block to reach the bottom if it was released from rest at the top? 2) If the surface of the incline is frictionless, with what speed will the block reach the bottom if it was released from rest at the top? 3) If the coefficient of kinetic friction between the block and the incline is 0.4, how much work is done by the normal force on the block as it slides down the full length of the incline? Please help!!

Explanation / Answer

plz upload the figure