Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An initially motionless test car is accelerated uniformly to 145km/h in 8.28s be

ID: 2220355 • Letter: A

Question

An initially motionless test car is accelerated uniformly to 145km/h in 8.28s before striking a simulated deer. The car is in contact with the faux fawn for .815s, after which the car is measured to be traveling at 82.0km/h. What is the magnitude of the acceleration of the car before the collision? What is the magnitude of acceleration of the car during the collision? What is the magnitude of acceleration of the car during the entire test, from when the car first begins moving until the collision is over?

Explanation / Answer

at first the v-u=at (145*1000/3600) m/s =(a1)*8.28 a1=4.86 m/s^2 now car comes to 82 km/hr v-u=at (82*1000/3600)m/s - (145*1000/3600) m/s=(a2)*0.815 a2=-21.47 m/s^2 now total time tken=8.28 + 0.815=9.095 s v-u=at (82*1000/3600)m/s=(a3)*9.095 a3=2.5 m/s^2