Tammy uses a rope to pull a box along the floor. The rope makes an angle (theta)
ID: 2221803 • Letter: T
Question
Tammy uses a rope to pull a box along the floor. The rope makes an angle (theta) with the floor. The coefficients of friction between the box and the floor are known, both (mew)s and (mew)k. (A.) what tension in the rope is required to get the box to start moving? (B.) A rope pulls at an angle of 20 degrees above the horizontal on a 23 kg box. The coefficients of friction between the box and the surface are (mew)s= 0.32 and (mew)k=0.25. Calculate the required tension in the rope to get the box to start moving. Thanks for your helpExplanation / Answer
Simple and Correct:
A) Tcos = smg - Tsin
=> T = smg/(sin + cos)
B) T = .32 x 23 x 9.81(sin20 + cos20) = 56.3321 N