An infinitely long wire carries a charge density of lamda=100 uC/m (a) Calculate
ID: 2225036 • Letter: A
Question
An infinitely long wire carries a charge density of lamda=100 uC/m (a) Calculate the total electric flux passing through the Gaussian surface shown in the figure below. (b) Assuming that the electric field points radially away from the infinite wire (as we showed in class, it does!), use your answer from part (a) to calculate the magnitude of the electric field at a point 1.25 cm away from the wire. (c) Use the equation for the electric field due to a line of charge and compare this value with your answer from (b).Explanation / Answer
Solution:-
change the numbers
1)
potential for uniformly charged sphere for r>R V=kq/r
so, potential diiff =kq(1/r1 - 1/r2) r1=5 r2=6
=300V
2)
1/2mv^2=eV
so, v=5.87 * 10[6]m/s
3)
Taking infinite wire should give you approx answer
V2 -V1=2k?ln(r1/r2)=3225V