I.8-2: The velocity of a particle in rectilinear motion change to the right to I
ID: 2225249 • Letter: I
Question
I.8-2: The velocity of a particle in rectilinear motion change to the right to I2 ft/sec to the left; the acceleration is a const the left. Determine the total time interval required for velocity. Find the displacement and the distance travel interval. Ans. : 47.2 ft to right; 65.2 fit. I.8-3: The pin, Q, is fixed on the rim of the 3-in disk that can rotate aboutits center, O. The pin is forced to move in the slot of the yoke P that moves upward at a constant speed of 6 in/sec. Find the velocity and acceleration of Q at a time when theta =53 degree . Sketch these vectors to show their relation to the line OQ. (Hint:use the method of Example 1.8-3 atthis time.) Ans.: v = 8i - 6j, a = -55middot5i (in, sec); x+ to right, y+ dow I.8-4: An electron moves in an electric field such that its given by x = 0.08 sin 5t,y = 0.06 cos 5t, z = 0, where distance and time in seconds. Find the maximum and minimum magnitudes. Ans.: amax = 2 m/sec2; amin=I.5 m/sec2. I.8-5: A particle moves on the path x=3 sin 5t, y = 3 3/2 cos 5 when t is in seconds. Find the acceleration and show that magnitude. How is the path of this problem relate Example I.8-1 ? Ans.: Same motion, referred to new axis. I.8- 6: The velocity of a particle is given byExplanation / Answer
for yoke problem vertical velocity =6 angle is 53 hence in direction of tangent velocity=Vt = 6/cos53 =10 horizontal velocity =Vt*sin 53 =(6/cos53)*sin 53 =6tan53 =8 hence v =8i-6j ... effective radius around which it rotates =3cos53 acc v^2/r =10^2/3 =100/3cos53 =55.5 in/s