In her bathroom, Mindy has an overhead heater that consists of a coiled wire mad
ID: 2229412 • Letter: I
Question
In her bathroom, Mindy has an overhead heater that consists of a coiled wire made of nichrome that gets hot when turned on. The wire has a length of 2.2 m when it is uncoiled. The heating element is attached to the normal 120-V wiring and when the wire is glowing red hot it has a temperature of about 418Explanation / Answer
ok dear here is your solution A. P = V^2/R ==> Rhot = V^2/P O= 120^2/2120=6.79 B. Ihot = V/Rhot A =120/ 418=0.28708 C. Rcold = Rhot*(1-k?T) O where ?T = 383 C= 0.28708(1-0.00040x383)=.2430 R = ?L/A = ?L/(pd^2/4) ==> d = sqrt(4?L/(pRcold)) m solve by self D. Icold = V/Rcold A solve byself