An infinite line of charge with linear density ? 1 = 7.3 ?C/m is positioned alon
ID: 2230821 • Letter: A
Question
An infinite line of charge with linear density ?1 = 7.3 ?C/m is positioned along the axis of a thick insulating shell of inner radius a = 2.8 cm and outer radius b = 4.1 cm. The insulating shell is uniformly charged with a volume density of ? = -529.0 ?C/m3.
What is Ex(P), the value of the x-component of the electric field at point P, located a distance 6.8 cm along the y-axis from the line of charge?
I just cant figure out how to set up the equation for Gauss Law, like what wouldbe my charged enclosed or how would i set up the equations?
Explanation / Answer
help: Volume charge density*Area of the shell = Linear charge density which is -659*pi*(.041^2-.029^2)=-1.74e-6 C/m