A block of ice of mass 4.50kg is placed against a horizontal spring that has for
ID: 2237084 • Letter: A
Question
A block of ice of mass 4.50kg is placed against a horizontal spring that has force constant k = 230N/m and is compressed a distance 2.20times10-2m. The spring is released and accelerates the block along a horizontal surface. You can ignore friction and the mass of the spring. Calculate the work done on the block by the spring during the motion of the block from its initial position to where the spring has returned to its uncompressed length. Express your answer using two significant figures. W = 5.6times10-2 J Significant Figures Feedback: Your answer 0.05566 J was either rounded differently or used a different number of significant figures than required for this part What is the speed of the block after it leaves the spring? Express your answer using two significant figures. v = m/sExplanation / Answer
m*v^2/2 = work ==> m*v^2/2 = 5.6 * 10^-2
v= 0.157 m/s