Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure displays a 11.1 V battery and three uncharged capacitors of capacitan

ID: 2237286 • Letter: T

Question

The figure displays a 11.1 V battery and three uncharged capacitors of capacitances C1 = 4.45 mu F, C2 = 6.26 mu F and C3 = 3.24 mu F. The switch is thrown to the left side until capacitor 1 is fully charged. Then the switch is thrown to the right. What is the final charge (in C) on capacitor 3? Number Units In the figure the battery has a potential difference of V = 10.0 V and the five capacitors each have a capacitance of 9.17 mu F. What is the charge in microcoulombs on (a) capacitor 1 and (b) capacitor 2? Number Units Number Units

Explanation / Answer

Problem 28) 5.4618 uC .... Problem 14) a) 91.7 uC b) 5.502 uC (check ans. and for approach message me if you can't solve)....