In a crash test, a car of mass 1.51 times 103 kg collides with a wall and reboun
ID: 2237342 • Letter: I
Question
In a crash test, a car of mass 1.51 times 103 kg collides with a wall and rebounds as shown in the figure. The initial and final velocities of the car are vi- = -15.3 m/s and vf = 2.48 m/s, respectively. If the collision lasts for 0.170 s, find the following. the impulse delivered to the car due to the collision kg middot m/s the size of and direction of the average force exerted on the car (Indicate the direction with the sign of your answer.) N Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. Suppose the car doesn't rebound off the wall, but the time interval of the collision remains at 0.170 s. In this case, the final velocity of the car is zero. Find the average force exerted on the car. (Indicate the direction with the sign of your answer.) NExplanation / Answer
a) impulse = dp = 1.51E3*(2.48 - (-15.3))=26847.8
b) force = dp/dt = 26847.8/0.17=157928
c) now dp = 1.51E3*(0- (-15.3))
so F = dp/dt = 1.51E3*(0- (-15.3))/0.17=135900