Please help A material with index of refraction n = 1.5 is in the shape of a qua
ID: 2237618 • Letter: P
Question
Please help
A material with index of refraction n = 1.5 is in the shape of a quarter circle of radius R = 15 cm and is surrounded by a vacuum. A light ray parallel to the base of the material is incident from the left at a distance L = 10 cm above the base and emerges from the material at the angle theta. Determine an expression for theta in terms of n, R and L and then find the value of theta for given values of n, R and L. (Answer 23.5 degree) A glass beaker (n = 1.5) is filled with water (n = 1.33). A ray is incident at 75 degree to the normal to the water surface emerges from the side of the beaker, as shown in the figure. What angle theta does this ray make with the horizontal? (n = 1 for air). (Answer: 66.1 degree)Explanation / Answer
using snells law
sin(i) /sin(r) = refractive index of media 2 / refractive index of media 1
for water surface
sin(75)/sin(r) = 1.33/1
r = 46.57 degree
now again for glass
sin(43.43)/sin(r) = 1.5/1.33
r for glass = 37.55
now again for air
sin(37.55)/sin(theta) = 1/1.5
from this we will get
theta = 66.08 degree