Two balls have a race over a distance of 20.0 meters. The red ball travels at a
ID: 2237630 • Letter: T
Question
Two balls have a race over a distance of 20.0 meters. The red ball travels at a constant velocity while the blue ball starts at rest and has a constant acceleration. For this problem set the blue ball's acceleration to be 5.20 m/s2. Note that the simulation may stop slightly after one of the balls reaches the finish line rather than at the instant it reaches the line. (a) How far is the second ball from the finish line at the instant the first ball reaches the line? (b) Assume the motion continues for both balls until the second ball reaches the finish line. What is the distance between the two balls at that time?Explanation / Answer
time taken by blue ball , 20 = at^2/2 => t = 2.77 s
distance travelled by red ball in t time = v*t = 2.77v
distance from finish line = 20-2.77v
B) t' = 20/v , dis. by red = 20
by blue = 5.2 *20^2/2v^2 = 1040/v^2
distance b/w them = 1040/v^2 - 20 = (1040 - 20V^2)/v^2