Suppose you want to design a great cylindrical room in a spaceship that has an \
ID: 2239175 • Letter: S
Question
Suppose you want to design a great cylindrical room in a spaceship that has an "apparent gravity" (centripetal acceleration) of at least 0.80 gee at the floor (rim of the cylinder). (1 gee = 9.80 m/s^2) If the room has a radius of 12 m from center to edge, what must be its maximum period of rotation to achieve this? (Assume that the spaceship is located very far from all planets.) B. In the same room, suppose you climb a ladder "upward," toward the center of rotation. What is the "apparent gravity," in gees, that you would experience at a point halfway between the axis of rotation and the floor?Explanation / Answer
a = w^2R
a = .8g
so,
.8g = w^2*12
w = .80 rad/sec
w = 2*pi/.8 round/sec = 7.77 round/sec
b) at halfway
w = .8 rad/sec
a = w^2R
a = .8^2*6 = 3.84 m/sec^2 = (3.84/9.8)g = .39g