Question
Book : University Physics
(Similar to 10.95, but less humane) A bird, mB = 0.470 kg, is flying horizontally at vBi = 2.50 m / s, not paying much attention, when it suddenly flies into a stationary vertical rod, hitting it d = 25.0 cm below the top. The rod is uniform, L = 0.740 m long, has a mass of mr = 1.60 kg, and is hinged at its base. Unlike the Mastering Physics homework, however, this time the bird goes splat on the rod, and is stuck to it at the point of impact. What is the angular velocity omega f of the [bird + rod] just after the collision?
Explanation / Answer
r = 0.74-0.25= 0.49 m
Li = m1*v*r
Lf = I*W = (mb*r^2 + (1/3)*mr*r^2)*W
Lf = Li
(mb*r^2 + (1/3)*mr*r^2)*W = m1*v*r
((0.47*0.49^2)+((1/3)*1.6*0.49^2))*w = 0.47*2.5*0.49
W = 2.39 rad/s