Question
b.What is the induced e.m.f. in the loop at time t= 2.60 seconds? (Note that positive emf is clockwise.)
The next two questions refer to this situation: A rectangular loop with sides of length a= 1.50 cm and b= 3.50 cm is placed near a wire that carries a current that varies as a function of time: i(t)=2.22+1.50t2 where the current is in Amperes and the time is in seconds. The distance from the straight wire to the closest side of the loop is d= 0.540 centimeters. What is the magnetic flux through the loop at time t= 2.60 seconds? (Define positive flux into the page.) What is the induced e.m.f. in the loop at time t= 2.60 seconds? (Note that positive emf is clockwise.)
Explanation / Answer
=( 4? * 10^-7 * 12.36 / 2? * 54 * 10 -4 ) = 0.457 * 10^-3 T
? flux = BA =0.4577 * 10^-3 * 52.5 * 10-5 weber = 2.4*10^-7 weber
induced emf = dB/dt = 2.4*10^-7/2.6 = 9.23*10^-8 volts