Question
Help me please.
A hot piece of copper (cc=386J/kg middot K) of mass mc = 3 kg and unknown initial temperature Tc is dropped into a container of water (c omega = 4186J/kg middot K) of mass m omega = 1kg and initial temperature T omega = 293 K. By the time the system has reached equilibrium Delta m omega = 0.1 kg of the water has been converted to steam (Tv = 373 K and Lv = 2.26times 106 J/kg). How much heat Q omega has been transferred to the original mass m omega of water?. What is the initial temperature Tc of the copper?
Explanation / Answer
mc*cc*(Tc-Tf) = mw*cw*(373-293) + deltamw*Lv
= 1*4186*80 + 0.1*2.26*10^6 = 560880 J = 560.88 kJ heat transferred to water
Tf = 373 K as all the water has not yet vaporised
3*386*(Tc-373) = 560880
Therefore, Tc = 484.35+373 = 857.35 K