A catcher catches a fastball going 95mi/hr and recoils 12cm while stopping the b
ID: 2244443 • Letter: A
Question
A catcher catches a fastball going 95mi/hr and recoils 12cm while stopping the ball in 0.005s. (mass of the ball is 280g).
a) What was the magnitude and direction of the change in momentum of the ball?
b) What was the average force the ball exerts on the hand & glove?
A catcher catches a fastball going 95mi/hr and recoils 12cm while stopping the ball in 0.005s. (mass of the ball is 280g). What was the magnitude and direction of the change in momentum of the ball? What was the average force the ball exerts on the hand & glove?Explanation / Answer
a) dp = m dv = .28*42.47=11.89
b) F = dp/dt = 11.89/0.005=2378 N